-Hej, słyszałeś może o hamaku terapeutycznym?

Ciepłe dni leżakowania w ogrodzie z książką i ulubionym shake’iem już minęły. My jednak pamiętamy o tych chwilach i pragniemy powitać listopad zaczynając od przypomnienia o hamaku bawełnianym lub zwrócić uwagę na hamak elastyczny.

Naturalne skojarzenie z hamakiem to właśnie odpoczynek na świeżym powietrzu. Musimy przyznać, że jest to świetny sposób, aby odpocząć, poczytać książkę i odpłynąć w pełny relaks. Jednak ten niepozorny sprzęt zyskał zastosowanie podczas terapii zaburzeń integracji sensorycznej oraz w ośrodkach terapeutycznych dla dzieci np.: z ADHD czy autyzmem.

A wiecie dlaczego?

Zwykły hamak czy niezwykły?

Warto wiedzieć, że jest znacząca różnica między profesjonalnym hamakiem terapeutycznym – elastycznym, a hamakiem bawełnianym.

Hamak elastyczny

Zaprojektowany i przygotowany tak, aby rozwijać zmysły i umiejętności. Zazwyczaj nie jest wykorzystywany do leżakowania.
Chociaż kto wie, co robią terapeuci po zajęciach? ?

  • Składa się z dwóch nierozdzielnych segmentów, czyli trwałej bawełny, która zapewnia mu stabilność i wytrzymałość, gdy jest zawieszony. To właśnie o ten element mocujemy hamak w pożądanym miejscu.
  • Najważniejszą częścią w hamaku elastycznym jest właśnie część elastyczna. Płaszczyzna do leżenia wykonana z rozciągliwej, wytrzymałej lycry wywiera nacisk i w przypadku, gdy ktoś się na niej położy dosłownie nie pozwala nam się od siebie oderwać. Materiał wręcz naśladuje nasze ruchy.

Hamak bawełniany

Kiedy zdecydujemy się na wybór hamaka bawełnianego możemy oczekiwać bardzo stabilnej konstrukcji. Całość jest wykonana z wytrzymałej bawełny. Taki hamak, pomimo że może być wykorzystywany po prostu do odpoczynku, również często spełnia zadania terapeutyczne.

Jak z nich korzystać?

Hamak elastyczny

Przygotowany został specjalnie do zajęć z dziećmi, które posiadają nieograniczone zasoby energii. W przypadku problemów z zachowaniem równowagi również okaże się świetnym narzędziem.

Z hamaka elastycznego należy korzystać pod opieką terapeuty lub osoby dorosłej, ponieważ niektórych mogą przerosnąć jego właściwości. Rozciąga się i sprawia, że trzeba użyć więcej siły, aby się na nim utrzymać lub z niego zejść. Czasami jest używany w innym kierunku niż standardowy hamak – kładziemy się na nim poprzecznie.

Sposób na pranie

Obydwa produkty są wykonywane z certyfikowanych materiałów. Można je oczywiście prać w pralce wraz z pozostałymi ubraniami. Jednak są pewne różnice, otóż:

  • Hamak bawełniany można prać w pralce bezpiecznie w temperaturze 40’C oraz prasować żelazkiem do 150’C
  • Elastyczny hamak może być prany podobnie, lecz zalecamy niższą temperaturę, czyli 30’C. Ze względu na materiał, nie wolno go prasować w obszarze elastycznym – jednak tkanina ma bardzo niską podatność na zagniecenia.

Obydwa produkty można suszyć w suszarce lub rozwiesić w pozycji pionowej i pozostawić do wyschnięcia.

Hamak bawełniany

Ze względu na swoją wytrzymałość, może służyć drzemkom pod kołderką obciążeniową. Będzie to zupełnie inna drzemka niż w przypadku spania na materacu czy na sofie. W takiej sytuacji nie tylko kocyk, a również hamak otula osobę w środku. W takim wypadku możemy dostarczyć bardzo dużo sygnałów do receptorów czucia głębokiego. Może to być bardzo skuteczne w przypadku problemów ze stresem, bezsennością lub pomoże nam się wyciszyć.

Hamak to tylko początek

W terapii zaburzeń integracji sensorycznej lub do pomocy w pracą z zespołem ADHD lub autyzmem zaliczyć można wiele produktów o podobnych – pod pewnym względem – właściwościach lub zastosowaniu. Każdy jednak wprowadza coś nowego do zajęć i sprawia, że stają się one zabawą lub przygodą, a nie ciężką pracą.

Z gatunku „prace na wysokościach” polecamy również Huśtawkę, można powiedzieć, że jest to mini hamak. Jednak w terapii nawet ona dostarcza wielu ciekawych bodźców, a m.in. poczucie ruchu, równowagi czy pomaga pracować nad mięśniami.

Jednym ze wspaniałych elastycznych produktów jest Trampolina Elastyczna, doceniona w wielu ośrodkach i uwielbiana przez podopiecznych. Wielka i bardzo mocna, więc wymaga odpowiednio dużo miejsca, ale dostarcza niezapomnianych wrażeń podczas rozwijającej zabawy. Więcej o niej opowiemy w przyszłych postach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *