W nomenklaturze Vest-Pol stosujemy nazwę KOŁDRA lub KOCYK. Dotyczy to takiego samego produktu obciążeniowego, różnica polega tylko na zastosowaniu innych tkanin. 

Zastosowanie i działanie

Kołdra obciążeniowa – kołdra obciążona, dociążająca, kołdra sensoryczna, kołdra terapeutyczna lub po prostu ciężka kołdra – na co dzień spotykamy się z takimi nazwami, jednak opisują one ten sam produkt.

Kołderka obciążeniowa posiada niezwykłe właściwości terapeutyczne. Stosowana jest przede wszystkim przy leczeniu zaburzeń psychofizycznych, takich jak zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, ADHD. Coraz częściej jest też używana na co dzień przez “zdrowe osoby” cierpiące z powodu permanentnego stresu, bezsenności, czy wypalenia. Przede wszystkim powinna być używana podczas snu. W trakcie snu kołderka będzie delikatnie naciskała na ciało człowieka i stymulowała układ przedsionkowo-proprioceptywny, odpowiadający za czucie głębokie (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. To właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Ciężka kołdra powoduje stymulowanie proprioreceptorów, dzięki czemu osoba ma większą świadomość swojego ciała. Kołdra terapeutyczna poprawia również skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz pomaga zwalczyć uczucie lęku i niepewności. Często zalecane jest też używanie kołdry podczas relaksu czy ćwiczeń w ciągu dnia.

Materiały i konserwacja

Kołderka terapeutyczna wykonywana jest najczęściej z materiałów naturalnych, certyfikowanych i nie wywołuje reakcji alergicznych (przed zamówieniem warto jednak zaznaczyć fakt alergii dziecka, by zostały dochowane szczególne warunki produkcji kołdry). Kołdra nie jest usztywniona, tylko dopasuje się swobodnie do kształtu ciała dziecka, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Kołderka obciążona może służyć do spania w nocy, tak samo jak pod zwykła kołdra pościelowa. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest także przykrywanie nią np.: podczas drzemki popołudniowej lub zwykłego odpoczynku dziecka „pod kocykiem”. Kołdra terapeutyczna może być oczywiście prana w wodzie, ale należy prać ją ręcznie, by uniknąć uszkodzenia przede wszystkim pralki, szczególnie, jeśli waga kołderki jest znaczna.  Sugerowane jest suszenie w rozłożeniu. Najprostszym rozwiązaniem będzie używanie poszewki, gdyż można ją w łatwy sposób zdjąć, uprać w pralce, zapewniając kołdrze odpowiednią higienę. Poszewki na kołdry oraz poduszki są również dostępne w naszym sklepie w dziale “Tekstylia i pościel”. Przy doborze kolorystyki musimy zapewnić dziecku przede wszystkim pełny komfort psychiczny, a jednocześnie zachęcić w ten sposób do jej regularnego stosowania.

Ze względu na swoje funkcje oraz właściwości, dobór odpowiedniego obciążenia jest uzależniony od kilku czynników. Odpowiednio wypełniona kołderka obciążeniowa będzie wywierać pozytywny wpływ na receptory i nie będzie powodować zbyt dużego ucisku. Najważniejsze parametry, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy dobieraniu produktu:

  • Waga wypełnienia – najczęściej zalecaną wagą jest od 10 do 15% masy ciała dziecka. Kołdra kupiona po innym dziecku może już być nieodpowiednia. Na przykład za ciężki kocyk będzie pobudzał receptory dziecka zbyt mocno, tym samym dając efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.
  • Rozmiar kołdry powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Optymalnym rozwiązaniem jest kupić kołderkę, która ma ok. 20 cm więcej od wzrostu dziecka, aby można było swobodnie zakryć jego nogi na czas snu. Na przykład kocyk w rozmiarze 100 x 150 cm będzie odpowiedni dla dziecka mierzącego ok. 120-130 cm. Kołderki produkowane masowo zazwyczaj mają niewielki wybór dostępnych rozmiarów, dlatego wybierajmy tylko kołderki szyte na miarę. Warto unikać też pożyczania kołder od innych rodziców, ponieważ zbyt duża lub zbyt mała kołdra sensoryczna spowoduje nierównomierne rozłożenie się ciężaru na ciele.
  • Najlepszym materiałem, z którego może być wykonana kołderka terapeutyczna jest bawełna, materiał powinien być przewiewny i posiadać odpowiednie certyfikaty.
  • Zastosowanie konkretnego wypełnienia kołdry definiuje jej działanie na organizm.

Każda kołderka obciążona jest pikowana – najczęściej są to kwadraty o wymiarach 10 x 10 cm. W powstałych komorach umieszczone jest wypełnienie.

  1. Granulat szklany – przypomina wyglądem piasek. Wypełnienie najbardziej uniwersalne oraz najczęściej wybierane przez użytkowników. Kocyk nim wypełniony nadaje się zarówno do zastosowań terapeutycznych, jak również do codziennego prywatnego użytku. Granulat szklany jest całkowicie bezpiecznym wypełnieniem, bezzapachowym i bardzo delikatnym. Pomimo swojej groźnie brzmiącej nazwy nie jest w stanie uszkodzić kołderki.
  2. Żwirek naturalny – to drobne kamyczki o średnicy od 2 do 4 mm. Kołdra terapeutyczna nim wypełniona znajduje szerokie zastosowanie w placówkach terapeutycznych lub podczas ćwiczeń w domu – rolowanie, zawijanie. Żwirek, poza dociążeniem ciała, znajduje zastosowanie w dodatkowym pobudzaniu zmysłów dotyku oraz słuchu (wydaje delikatne dźwięki podczas poruszania kołdrą), pomagając w terapii zaburzeń integracji sensorycznej.
  3. Granulat polipropylenowy – okrągłe pastylki plastikowe ok. 4 mm wielkość. Chętnie przygotujemy indywidualną wycenę.
  4. Łuska gryki – zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z naturalnym wypełnieniem.

Kołderki obciążeniowe są świetnym narzędziem uzupełniającym systematyczną terapię. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, zatem jeśli Twoje dziecko przejawia objawy zaburzeń psychofizycznych, będzie ona dodatkową pomocą. Ponadto kołdra sensoryczna może być stosowana również przez osoby dorosłe, które są zestresowane, “wypalone pracą”, nie wysypiają się lub czują zmęczenie budząc się rano. Kołdra obciążeniowa wywiera pozytywny wpływ na jakość snu i odpoczynek. Stosowanie się do podstawowych zasad użytkowania ciężkich kołder z pewnością przyczyni się do poprawy jakości snu.

Zachęcamy do kontaktu, pomożemy przy wyborze odpowiedniej kołderki obciążonej.