Obciążenie na ramiona

Czym jest kołnierz obciążający ramiona?

Kołnierz obciążeniowy kładzie się na ramiona dzięki czemu działa on kojąco i uspakajająco na osobę która go nosi. Jego zadaniem jest stymulacja układu proprioceptywnego dziecka. Głęboka stymulacja tego układu wycisza i rozluźnia organizm dziecka jak również w znacznym stopniu poprawia jego koncentrację. Wykorzystywane są przede wszystkim w terapii podczas zajęć ruchowych, jak również w życiu codziennym. Ma on niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo go spakować do torby i przewieźć w dowolne miejsce. Można używać go w kinie, przy świątecznie zastawianym stole, a czasem na własnej kanapie, bardzo dobrze sprawdzi się również podczas pracy przed komputerem albo podróży samochodem. Jest on tak skonstruowany aby nie przeszkadzał osobie, która go nosi w żaden sposób oraz nie krępował jej ruchów.

Kołnierz obciążeniowy – dla kogo?

Kołnierz obciążeniowy poleca się m.in.:

 • osobom autystycznym,
 • osobom z zaburzeniami integracji sensorycznej,
 • cierpiącym na nerwicę lękową, jak i nerwicę natręctw,
 • osobom zmagającym się depresją lub podobnymi zaburzeniami psychicznymi,
 • osobom z zespołem stresu pourazowego,
 • osobom pragnącym odprężenia i chwili tylko dla siebie.

W jakich sytuacjach pomaga kołnierz sensoryczny

W zdecydowanej większości kołnierz obciążający ramiona użytkują dzieci. Sytuacje, w których może być wykorzystywany kołnierz obciążający ramiona, bywają najrozmaitsze. Najczęściej rodzice dzieci wymieniają momenty, w których jest on używany w celu przyciągnięcia uwagi dziecka (pomaga zawrócić umysł dziecka z niespokojnych obszarów i skierować go na pożądane ścieżki). Kołnierz ten jest używany podczas zajęć terapeutycznych, lecz także zarówno można go bezpiecznie używać w ciągu dnia. Poniżej znajduje się kilka sytuacji w których kołnierz obciążający ramiona może być zastosowany najkorzystniej:

 • podczas odrabiania lekcji, gdy potrzebna jest poprawa koncentracji,
 • w sytuacjach powodujących stres,
 • w chwilach nieoczekiwanych zmian,
 • w momentach gdy jest odbierana dużą ilością bodźców z otoczenia.

Jak działa kołnierz obciążeniowy?

Kołnierz, podobnie jak kołdra obciążeniowa, wywiera głęboki nacisk na mięśnie, stawy i ścięgna. Stymuluje w ten sposób zmysł czucia głębokiego. Nałożony na ramiona poprawia koncentrację, zwiększa świadomość ciała, a także wycisza. Świetnie sprawdza się w chwilach, gdy konieczne jest wytężone skupienie. Dodatkowo nacisk na mięsień czworoboczny karku pomaga rozluźnić się i zrelaksować. W niektórych sytuacjach kołnierz lepiej niż na ramionach sprawdza się na udach. Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika.

Kołnierz obciążeniowy – budowa

Kołnierz obciążający ramiona jest może mieć różne rozmiary w zależności od potrzeb przyszłego właściciela, wypełniony jest granulatem szklanym bądź na życzenie klienta z naturalnego żwirku.

 • Granulat szklany – Przypomina wyglądem piasek. Wypełnienie najbardziej uniwersalne oraz najczęściej wybierane przez rodziców. Kocyk nim wypełniony nadaje się zarówno do zastosowań terapeutycznych jak i również do codziennego użytku Na przykład, drzemka czy całonocny sen. Granulat szklany jest całkowicie bezpiecznym wypełnieniem, które nie jest w stanie uszkodzić kołderki oraz nie wydziela żadnych zapachów.

Oprócz kołnierza obciążającego ramiona istnieje także obciążnik na ramiona. Jest on uszyty z mięciutkiej i przyjemnej w dotyku bawełny minky, skierowany jest on w kierunku osób dorosłych, jednakże mogą go również bez przeszkód używać dzieci. Waga oraz rozmiar obciążenia jest indywidualnie dobierana do każdego zamówienia.

Regularne noszenie kołnierza obciążeniowego przynosi ulgę dzieciom ora osobom dorosłym, które mają problemy z właściwym przetwarzaniem bodźców, ogólną koordynacją ruchową, a także trudności związane z nadmierną pobudliwością.