Lista zadań

Codzienny natłok zajęć, obowiązków i zadań powoduje w nas frustrację i często skarżymy się na brak wolnego czasu. Jeśli nie uda nam się wyeliminować niektórych zadań, powinniśmy nauczyć się właściwie ustalać priorytety i mądrze nimi zarządzać. Zadań nam bowiem nie ubywa, lecz wręcz przybywa.

To rodzi stres i poczucie winy, że nie podołaliśmy. Szczególnie kobiety są na tym punkcie wyczulone, często biorą sobie na barki za dużo pracy, chcą perfekcyjnie i pracować, i wychowywać dzieci i prowadzić dom. Z doświadczenia wiem, że tak się nie da. A gdzie czas i miejsce na odpoczynek, na realizowanie własnych pasji, czy cieszenie się dniem codziennym?

Co może nam pomóc w tej codziennej gonitwie? Jak odzyskać kontrolę nad piętrzącymi się zadaniami, jak umiejętnie planować dzień?

W tej kwestii warto sięgnąć po sprawdzoną metodę listy zadań oraz kalendarz. Forma w jakiej będziemy to prowadzić musi przede wszystkim nam odpowiadać, gdyż ma to być narzędzie nam pomocne.

Zadania możemy podzielić na pilne i mniej pilne. List może być kilka, w zależności od naszego stylu życia i obowiązków. Zrealizowane zadania kasujemy, skreślamy lub odhaczamy. Bardzo ważna w prowadzeniu takiego planu jest konsekwencja, lista ma bowiem nam pomóc, więc musi być prowadzona systematycznie.

Może podczas realizacji zadań z listy okaże się, że część z nich powinna być przekazana pozostałym domownikom, czy współpracownikom i dzięki temu my zyskamy więcej wolnego czasu?

Bardzo ważne jest również realizowanie zadań trudnych, czy niemiłych. Właśnie lista zadań może nam w tym pomóc – nie będziemy się oszukiwać, że o czymś „zapomnieliśmy”.

Podczas realizacji zadań warto wyeliminować tzw. „przeszkadzacze”, każdy wie najlepiej, co go rozprasza. Niekiedy włączona ♫muzyka♫ może pomóc w sprawnym realizowaniu obowiązków i dodać nam energii⚡ do działania.

Wykonywanie zadań, nad którymi musimy wyjątkowo się skupić obarczone jest dodatkowym ryzykiem dekoncentracji. Koniecznym jest wtedy wręcz poinformowanie otoczenia, żeby przez najbliższy czas nikt nam nie przeszkadzał oraz, w miarę możliwości, wyłączenie lub wyciszenie telefonu.

Można w tym celu nastawić sobie minutnik, aby wiedzieć, że czas nasz jest w pewnym sensie ograniczony.

Istotną kwestią jest doprowadzanie zadań do końca. Każda przerwana praca zabiera nam w efekcie więcej czasu, wymaga od nas później ponownego zapoznania się z tematem i wprowadza dezorganizację. Duże prace można podzielić na mniejsze i dzięki temu również widzieć postępy naszych prac.

Problem skupienia i dekoncentracji dotyczy nie tylko dorosłych w czasie wykonywania zadań w pracy, czy w domu, ale również dzieci podczas nauki w szkole, odrabiania zadań domowych lub uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych.

Zaproponowane rozwiązania mogą być wsparte pomocami terapeutycznymi naszej produkcji. Należą do nich: poduszka obciążeniowa na kolana, kołnierze obciążające ramiona czy poduszka do siedzenia. Szczegółowy opis i zastosowanie znajduje się przy każdym produkcie.

W razie pytań lub wątpliwości, chętnie doradzimy, czy pomożemy w wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *