Nie-straszny DUSZEK ELASTYCZNY – Poznaj go bliżej

Wyrób medyczny

Duszek elastyczny jest wyrobem medycznym przeznaczonym każdej grupy wiekowej. Ze względu na swoje walory “zabawowe” jest preferowany przez młodszych użytkowników, ale nieco starsi również mogą śmiało z niego korzystać. Używa się go w gabinetach terapeutycznych, przedszkolach lub na zajęciach indywidualnych w domu.
Działa pobudzająco na receptory zmysłowe. Bardzo dobrze sprawdza się również jako element podczas zabaw. Duszek elastyczny jest wyjątkową pomocą w terapii sensorycznej. Przygotowany jest z wyselekcjonowanego elastycznego materiału, który rozciąga się, a następnie powracając do pierwotnych rozmiarów, stopniowo zwiększa nacisk na ciało.

Jak go używać ?

Zakłada go się w taki sposób jakby wchodziło się nogami do worka. Należy tak umiejscowić stopy, aby trafić w rogi duszka. Następnie resztę ciała chowamy do duszka, a ręce – w górne rogi. Duszek jest za mały, więc staramy się możliwie najmocniej go rozciągnąć. W przypadku poprawnego założenia duszka, jedyna częścią ciała nie znajdującą się w duszku powinna być głowa wraz z częścią szyi, cała reszta ciała powinna być zakryta.

Duszki posiadają również „kaptur”, który można założyć na głowę. W takiej sytuacji całe ciało schowane jest wtedy w środku duszka. Jest to opcja do indywidualnej decyzji.

Zabawa z duszkiem może odbywać się na stojąco lub na leżąco, w domu lub na dworze, tu nie ma żadnych ograniczeń. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie spuszczać z oczu osoby, która bawi się w duszku, szczególnie najmłodszych dzieci.

Bez obaw

Duszek elastyczny jest bardzo bezpiecznym elementem terapii sensorycznej, można go bez przeszkód używać w terapii domowej. W przypadku ćwiczeń z duszkiem nie ma ryzyka zbyt mocnego nacisku na ciało pacjenta i wyrządzenia mu krzywdy, ponieważ to pacjent dozuje siłę rozpierania duszka.

Czy duszek jest dla każdego?

Mogą go używać wszystkie osoby, które borykają się z różnorakimi zaburzeniami układu ruchowego i sensorycznego. Bardzo często jest stosowany w terapiach osób cierpiących na zaburzenia czucia głębokiego. Mimo, iż duszek jest uszyty z wyjątkowo rozciągliwej tkaniny, również i on występuje w trzech różnych rozmiarach, tak aby każdy mógł dobrać idealny rozmiar dla siebie. Pamiętajmy jednak, żeby kupować duszka “za małego” ;). Tylko wtedy spełni on właściwie swoją rolę.

Rozmiary duszka elastycznego są następujące:

  • S – 80 x 60 cm
  • M – 100 x 60 cm
  • L – 130 x 60 cm

Fantastyczny materiał

Do uszycia duszka została użyta tkanina najwyższej jakości. Lycra jest wyjątkowo elastyczna, dzięki czemu rozciąga się do dużych rozmiarów i z dużą siłą powraca do swojej pierwotnej postaci, coraz mocniej naciskając na osobę w środku duszka. Jednocześnie nie wywołuje zbyt dużego nacisku, który mógłby zniechęcić do rozciągania tkaniny lub przestraszyć małe dziecko. Lycra jest tkaniną na tyle gładką i przyjemną w dotyku, że nie powoduje otarć, a wręcz sprawia wrażenie “dotykania chmur”.

Rodzina duszków w ofercie Vest-Pol:

  • Niebieski
  • Zielony
  • Żółty
  • Czerwony

W czym pomaga?

Ćwiczenia z duszkiem pomagają zwiększyć kontrolę nad ciałem oraz pomóc w najlepszym funkcjonowaniu. Zwiększa się ogólna koordynacja pacjenta, zmniejszają gwałtowne reakcje w przypadku zbyt dużej ilości bodźców dobiegających z otoczenia. W rezultacie, gdy dziecko bało się albo reagowało impulsywnie w miejscach, gdzie dużo się działo – centra handlowe, dworce, zatłoczone korytarze, uroczystości z większą ilością osób itp. – po regularnym używaniu duszka istnieje możliwość uodpornienia się dziecka na takie sytuacje.

Głębokie działanie

Naciskając i sprężynując na ciało osoby, która go założyła, duszek wywiera działanie na układ czucia głębokiego, zmuszając tym samym do pobudzenia mięśni głębokich. Skutkuje to w przyszłości lepszą kontrolą nad ciałem. W przypadku, kiedy pacjent wykazuje cechy ADHD duszek pozwoli na wyładowanie nadmiaru energii i uspokojenie pacjenta.

Czy można go prać?

Duszek jest wykonany z tkaniny, którą nazywamy lycra. Jest to mieszanka poliestru z elastanem. Dlatego duszka możemy spokojnie prać w 40’C – więc zachowanie czystości nie będzie problemem. Jednak odradzamy stosowanie na nim wybielacza, ponieważ może stracić swój atrakcyjny kolor. Również odradzamy suszenie w suszarce, co również może przedwcześnie pozbawić go koloru. Tkanina zastosowana do wykonania duszka z natury nie ulega zagnieceniom, jednak jeśli potrzebujesz uprasować duszka, możesz to zrobić jedynie na niskim ustawieniu żelazka (temperatura maksymalnie 110’C lub 230’F). Poza tym niewątpliwym plusem jest to, że duszka możemy również uprać za pomocą środków piorących na sucho.

Chcesz więcej?

Jest wiele produktów, które wykorzystują niesamowite właściwości naszego rozciągliwego materiału. Do różnych zabaw na podłodze świetną opcją jest tunel elastyczny z siatką lub tunel Gigant – połączenie możliwości tunelu sensorycznego z duszkiem elastycznym. Natomiast, jeśli chodzi o aktywność i ćwiczenia wymagające wzniesienia się nieco wyżej niż podłoga, lycra znajduje zastosowanie w hamakach elastycznych, czy trampolinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *