Terapia zaburzeń integracji sensorycznej [2/2]

Kontynuujemy temat dotyczący terapii zaburzeń integracji sensorycznej.

Produktem, który dostarcza radości i zabawy, a jednocześnie służy w profesjonalnej terapii jest Kostka sensoryczna. Dzięki swoim odpowiednio dużym wymiarom jest produktem bezpiecznym nawet dla małych dzieci. Każda ze ścian kostki to inna struktura i kolor materiału, a w środku znajduje się miękkie wypełnienie. Podczas ściskania kostki dostarczane są impulsy do receptorów czucia. Produkt wyposażony jest w różnego rodzaju zapięcia i tasiemki o różnej strukturze.


Poduszki fakturowe w worku doskonale sprawdzą się podczas prac stolikowych, w gabinecie terapeutycznym, czy w domu. Stworzone z myślą o nauce kolorów, rozwijaniu zmysłu dotyku, spostrzegawczości, nauce liczenia, chwytania, terapii ręki i wielu innych. W środku znajduje się tylko lekkie wypełnienie, które nie zmienia właściwości woreczków, a pozwala utrzymać ich właściwy kształt. Całość znajduje się w neonowym worku zamykanym sznurkiem z zabezpieczeniem. Stanowi on bowiem doskonałą kryjówkę dla poduszeczek i nie pozwala podglądać przy ich dobieraniu i wyczuwaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabawa staje się jeszcze ciekawsza, różnorodna i rozwijająca – dziecko musi tylko dobrać poduszeczki w pary.


Pomocnym elementem terapii mogą być również Poduszki dotykowe w worku. Komplet składa się z 16 poduszeczek o wymiarach 10 x 10 cm, z których każda ma inne wypełnienie, mocno wpływające na receptory czucia. Każda para woreczków wykonana jest z innego koloru bawełny. Cały komplet mieści się w neonowym worku zamykanym sznurkiem z zabezpieczeniem.  Zastosowanie wielu różnych wypełnień pozwala na zwiększenie doznań podczas zajęć terapeutycznych.


Poduszki sensoryczne to kolejny świetnie sprawdzający się produkt stosowany w terapii zaburzeń integracji sensorycznej. W zestawie znajduje się 8 bawełnianych poduszek o wymiarach 28 x 28 cm, każda z innym wypełnieniem, przez co ich wagi różnią się od siebie. Można ułożyć wszystkie poduszki w jednym rzędzie i w ten sposób stworzyć ścieżkę sensoryczną. Doskonale nadają się również jako obciążenie na kolana, bądź inne części ciała.


Interesującym produktem jest Tunel elastyczny, przez którego pacjent musi się przecisnąć, podczas gdy tunel ciągle naciska na ciało, wracając do swojego pierwotnego kształtu i delikatnie przeszkadza w wyjściu z tunelu. Ma to na celu między innymi wyćwiczenie w pacjencie jak największej odporności w przypadku wielu bodźców dobiegających z otoczenia, a także ćwiczenie wytrwałości w podjętych działaniach  oraz samokontroli w przypadku gdy nie wszystko idzie po jego myśli.


Duszek elastyczny to kolejne narzędzie w walce z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dzięki elastycznemu materiałowi daje poczucie docisku i zmusza niejako pacjenta do jak największego rozciągnięcia przy użyciu siły, dając przy tym mnóstwo radości. Więcej o duszku Elastycznym dowiesz się z naszego poprzedniego wpisu na bloga na jego temat Tutaj.


Wszystkie wspomniane we wpisach produkty doskonale spełniają swoją rolę w procesie terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Dzięki swoim najrozmaitszym kształtom, postaciom i zastosowaniom sprawiają, iż przebieg terapii jest niezwykle przyjemny dla pacjentów, a uśmiech, radość i zabawa są nieodłącznymi elementami każdego spotkania terapeutycznego.  Najmłodsi pacjenci chętnie wracają na kolejne spotkania z niezwykłym światem terapii zaburzeń integracji sensorycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *