Terapia zaburzeń integracji sensorycznej [1/2]

Z pojęciem “integracja sensoryczna” wiele osób spotyka się po raz pierwszy właśnie o tej porze roku, kiedy rozpoczyna się rok szkolno – przedszkolny. Chcemy zatem przybliżyć temat terapii zaburzeń integracji sensorycznej.


Zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się już małych dzieci, najintensywniej od urodzenia do mniej więcej 7-8 roku życia dziecka. Profesjonalna diagnoza i terapia jest w tym czasie najbardziej efektywna. Wielu lekarzy proponuje zastosowanie konwencjonalnego leczenia i czasami jest to wręcz niezbędne. Jednak wielokrotnie zajęcia prowadzone prawidłowo przez wykwalifikowanego specjalistę przyniosą zdecydowanie lepsze rezultaty, bez niepożądanych skutków ubocznych. Na dodatek terapia zaburzeń integracji sensorycznej jest dla dzieci po prostu wspaniałą zabawą na pewnej ciekawych przyrządów sali. 

Firma Vest-Pol od początku swojej działalności nie poprzestała jedynie na produkcji typowych wyrobów wspierających terapię, ale chciała tą terapię dodatkowo uprzyjemnić i uatrakcyjnić.

W szczególności wymienić możemy – Węża sensorycznego, który dzięki swojej złożonej strukturze, użytym tkaninom, różnej wadze, kolorom i wypełnieniom w każdej części, doskonale oddziałuje na wszelkie zmysły dziecka, tym samym pobudzając je do intensywniejszego działania.

Rękawice sensoryczne, zakładane na ręce w trakcie terapii i zajęć poznawczych, przeznaczone również do masażu. Każda strona uszyta jest z materiałów o zróżnicowanej strukturze, tak aby zwiększyć oddziaływanie rękawic na skórę. Dodatkowo uczy kolorów.

Bardzo ważną część zajęć stanowią Pufki. Łącząc terapię z zabawą można bowiem w łatwy sposób pracować nad trudnościami dziecka, czy wykonywać wiele przyjemnych ćwiczeń. Ponadto świetnie nadają się one do siedzenia, chodzenia, dociskania i budowania. W całym komplecie znajduje się 6 pufek, sprzedawanych również osobno.

W terapii zaburzeń integracji sensorycznej bardzo popularne są Walce. Ich kształt pozwala na zastosowanie przy najróżniejszych ćwiczeniach, dzięki czemu niemal nigdy się nie nudzą. Dodatkowym ich atutem jest to, iż bardzo często są wykorzystywane jako element dodatkowy. Ich zastosowanie jest olbrzymie, a jego ograniczenia zależą tylko od wyobraźni terapeuty.

Oddziaływanie na czucie stóp niemal automatycznie kojarzone jest w wykorzystaniem Ścieżki sensorycznej. Wyjątkowa struktura złożona z 8 różnokolorowych odcinków, każdy z innym wypełnieniem. Powoduje to intensyfikację wrażeń podczas „spacerowania” po tym wyjątkowym podłożu. Dodatkowo nauka kolorów i wagi.

Hamak elastyczny doskonale sprawdza się w terapii integracji sensorycznej, oddziałując na całe ciało i pozwalając na „siłowanie się” na nim. Chodzi o nacisk, który hamak wywiera poprzez elastyczny materiał. Jednakże jest to nacisk miły i przyjemny, a dodatkowo prowokujący do dalszego rozciągania hamaka. Trudność dodatkowa polega na tym, że hamak wisi nad podłogą, więc silnie pracujemy również na równowagą.

W następnym wpisie będziemy kontynuować rozpoczęty wątek, a co za tym idzie przybliżać zasadę działania i możliwości wykorzystania naszych wyrobów, z nadzieją na jak najlepsze zastosowanie ich w terapii zaburzeń integracji sensorycznej, czy podczas zajęć rozwijających, wspomagających lub logopedycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *